VI NIEDZIELA ZWYKŁA

zazdrosc

Panu Bogu nie podoba się, gdy ktoś manipuluje przy Jego przykazaniach. Nie chce, żebyśmy chowali w sercu urazy do naszych bliźnich. Nie chce, żebyśmy zdradzali żonę czy męża, żebyśmy okradali innych czy przysięgali kłamliwie. Pan Bóg nie chce, żebyśmy zazdrościli sąsiadowi, byli niewyrozumiali, egoistyczni, agresywni i bezczelni. Bóg chce, aby nasze życie było jasne i przejrzyste.

Dzisiaj Pan Jezus proponuje nam takie rozwiązanie: jeśli telewizja jest ci powodem do grzechu, nie włączaj jej albo oglądaj wybrane programy, po to masz rozum. Wybieraj to, co pożyteczne. Jeśli Internet jest ci powodem do grzechu, zrezygnuj z umowy i czytaj wartościowe książki. Jeśli twój chłopak jest ci powodem do grzechu, zostaw go. Jeśli już teraz cię okłamuje, to i później będzie kłamał, może nawet jeszcze gorzej. Jeśli twoja dziewczyna swoim zachowaniem prowokuje cię do grzechu, porozmawiaj z nią. Jeśli cię kocha, zrozumie. Jeśli nie zrozumie, to znaczy, że nie warto się z nią wiązać. Jeśli szef proponuje ci awans w zamian za niewierność mężowi, odrzuć go od siebie, bo gdy w to wejdziesz, zniszczysz swoją rodzinę. Jeśli kolega czy koleżanka jest ci powodem do grzechu, unikaj spotkań z nimi albo po prostu znajdź sobie prawdziwych przyjaciół. I nie martw się tym, co wydarzy się po tak dramatycznej decyzji. Jezus zapewni ci bezpieczeństwo i nie zostawi cię samego. I zawsze pamiętaj, że warto to zrobić ze względu na Jezusa, który nie tylko teraz chce, żebyś był szczęśliwy, ale kiedyś obdarzy cię życiem wiecznym.

1) Bardzo dziękuję za wszystkie spotkania, życzliwość i modlitwę podczas wizyt duszpasterskich. Bóg zapłać za składane ofiary czy to okolicznościowe z racji "kolędy" czy na nowe ławki do naszej przepięknej świątyni. Przypominam, że najmłodsze ławki mają co najmniej 106 lat, dotknięte są nie tylko "patyną czasu" ale szkodliwą działalnością tzw. drewnojadów a w szczególności kołatka - Kołatek domowy (Anobium punctatum) - najpospolitszy szkodnik zarówno drewna miękkiego i twardego o wilgotności 10-15%. Samica składa od 15 do 30 jaj w ciągu 5-10 dni. Mniej więcej po 4-6 tyg. wylęgają się z jaj larwy. Im wyższa wilgotność tym wylęg następuje szybciej. Larwy z posiadają charakterystyczne „rozdęte” segmenty tułowia. Gdy są niepokojone, udają martwe. Ich odchody przypominają konsystencją i barwą piasek. Starsze stadia larwalne wygryzają tunel ku powierzchni tworząc tzw. komorę poczwarkową. Ma to na celu ułatwienie dorosłemu osobnikowi wydostanie się na zewnątrz w celu odbycia lotu godowego. Stadium poczwarki trwa od 2 do 8 tyg. Po przepoczwarczeniu osobniki łączą się w pary. Termin rójki przypada na okres od kwietnia do sierpnia. Osobniki dorosłe żyją 30 dni. Zapłodniona samica wybiera dogodne miejsce do złożenia jaj. Są to najczęściej: kanały wyjściowe, rysy oraz szpary w drewnie.

2) Koperty z ofiarami na nowe ławki proszę składać "na tacę" do przełomu kwietnia/maja tego roku

3) W dniu dzisiejszym kolęda na kolonii Mątki (lewa strona ulicy Jonkowo - Mątki -Polejki) kończy czas regularnych odwiedzin. Jeśli kogoś z jakiegokolwiek powodu nie było w domu podczas kolędy a chciałby zaprosić do poświęcenia domu i modlitwy z prośbą o błogosławieństwo dla domowników proszę o kontakt osobisty celem uzgodnienia dogodnego terminu. Z racji tych dodatkowych kolęd indywidualnych jeszcze w tym tygodniu według planu msze św. poniedziałku, środa, czwartek, piątek o godzinie 10.00, we wtorek o 10.00 w Mątkach (z racji Odpustu ku czci św. Walentego Patrona kaplicy)w sobotę już o godzinie 17.00.

4) Przypominam że w piątek 17.02 przypada 4 rocznica śmierci ks. kan. Edmunda Załęskiego - poprzedniego Proboszcza tej Parafii. Msza św. w intencji +Ks.Edmunda dzisiaj tj. w niedzielę o godzinie 11.00

5) Przypominam, że trwa remont kaplicy w Łomach. Mieszkańców Łomów zapraszamy na Mszę św. do Jonkowa.

6) Wczoraj w dniu 11 lutego obchodziliśmy Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes - Światowy Dzień Chorych. Dzisiaj po Mszach św. dla chorych (na ciele i na duszy) możliwość przyjęcia Sakramentu Namaszczenia Chorych