I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

kuszenie jezusa

Nie lubimy mówić o swoich wadach i grzechach. Nie należy to do rzeczy przyjemnych. Tak nas wychowuje świat. Próbuje się dzisiaj rozmywać zło i dobro, a zastępować to twierdzeniem, że to jest słuszne co ja uważam. Nie ma dobra i zła, lecz są różne zdania.
Wielki Post nam przypomina, że nie jesteśmy aż tacy doskonali. Każdy z nas musi uznać po pierwsze to, że jest niedoskonały i grzeszny i potrzebuje Bożej pomocy.
Ciągle mamy skłonności do złego zachowania, obmowy, kłamstwa, przeklinania, zabijania, zdrady, nieuczciwości i niesprawiedliwości.

Przez całe życie to nas męczy. A jednocześnie nie możemy się na to godzić. Musi być czas w naszym szarym życiu na słowo przepraszam wobec Boga i człowieka. Jezus był kuszony jak dziś mówi Ewangelia: "Czterdzieści dni przebył na pustyni, kuszony przez szatana." I mówił: "Bliskie jest Królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię".

Każdy z nas potrzebuje, aby Bóg mu przebaczył. Każdy popełnia grzechy. Spowiedź święta jest czasem wielkiej łaski Boga dla człowieka. Nie zmarnujmy szansy.

pokusa

Sposoby walki z szatanem
Podstawowym założeniem w walce duchowej jest, że odbywa się ona nie inaczej jak mocą Chrystusa. Już samo przyjście Chrystusa na świat zniweczyło szatana i jego moc. Chrystus zwyciężył szatana na drzewie krzyża. Zatem sposobem na walkę z szatanem jest:

a) zjednoczenie człowieka z Chrystusem.
Mówił św. Antoni: Często demony mnie biły, ja zaś powtarzałem: „Nic ­mnie nie odłączy od miłości do Chrystusa (Rz. 8, 35. 39)", a wtedy one tłukły się wzajemnie. Nie ja byłem tym, co je unieszkodliwił i pokonał, ale Pan”.

b) Moc Imienia Jezusa: Demony uciekają już na samo wezwanie Imienia Pańskiego.
c) Nie wolno się lękać, atakowany człowiek zawsze musi mieć świadomość, że jest z nim obecny Chrystus, wobec którego demony nie mają żadnej mocy. Jeśli szatan dostrzeże lęk i brak ufności, wówczas natychmiast atakuje miejsce niestrzeżone. Święty mówił do duchów „Pieczęcią i murem jest dla nas wiara w naszego Pana.”
d) Spokój myśli. Brak paniki, to demony uciekały od św. Antoniego, a nie on od demonów.
e) Ufność duchowi Bożemu, który jest darem Ducha Świętego (za czasów św. Antoniego teologia aniołów dopiero się kształtowała). Św. Antoni odczuwał obecność tego Ducha bardzo dosłownie „Gdy człowiek w swojej słabości zwraca się do Boga, wówczas Duch nawrócenia nie tylko prowadzi go do przemiany, ale pozwala na rozpoznawanie wszystkich „nieprzyjaciół" utrudniających nawrócenie i wytrwanie w dobrym”.
f) samotność i modlitwa: „Z jakiego powodu ojciec Antoni powiedział swojemu uczniowi Pawłowi: "Idź, żyj w samotności, abyś nauczył się walczyć z demonami"? Ponieważ doskonałość mnicha pochodzi z reguły duchowej, regułę zaś duchową zachowuje się przez czystość serca, a czystością serca zawsze jest rozum, regułą zaś rozumu jest nieustanna modlitwa. A walka z demonami staje się walką z myślami i zjawami; te zaś w samotności i spokoju są bardziej natrętne.”
g) prace fizyczne chronią nas od namiętności.

ogłoszenia parafialne

1) Dzisiaj pierwsza niedziela miesiąca - niedziela adoracji Najświętszego Sakramentu. Tradycyjnie zebrane ofiary "na tacę" zasilają parafialny fundusz konserwatorski.

2) Za tydzień zbiórka do puszek na potrzeby misji

3) W czasie Wielkiego Postu zapraszam na nabożeństwo Drogi Krzyżowej - PIĄTKI godz. 16.30, oraz nabożeństwo Gorzkich Żali - NIEDZIELE godz. 7.30

4) Dzisiaj po mszy św. o godz. 11.00 spotkanie z kandydatami do bierzmowania, za tydzień 12 marca spotkanie z przed I Komunią św.