ŚWIĘTO PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO

przemienienie panskie

Święto Przemienienia Pańskiego przypada w środku lata. W czasie, który podarowany jest nam często na odpoczynek, na rozluźnienie wszelkich napięć i zaczerpnięcie mocy; być może na podróżowanie i nowe wrażenia, albo też na wewnętrzne nawrócenie i ponowne uporządkowanie życia. Jest to czas, który czyni nas otwartymi, jeśli go świadomie wykorzystamy, na to, co w codzienności umyka i nie jest dostrzegane. To czas, w którym otrzymujemy niekiedy prezent "doświadczenia osiągnięcia szczytu góry" - w dosłownym i przenośnym znaczeniu tego słowa. Lubimy pozostawać w pięknych miejscach, za nimi później tęsknimy. Dlatego jest rzeczą ważną, by świadomie pielęgnować wspomnienia o ludziach i doświadczeniach, z którymi spotkaliśmy się. Nie jesteśmy ich w stanie zatrzymać, ale one stanowią podporę i ostoję wówczas, gdy zejdziemy w doliny naszej codzienności. Wplecione w dywan naszego życia, przyozdabiają go swoim kolorytem i przekazują nam pewność, przecie wszystkim w spojrzeniu na całość lub na określone odcinki drogi, że nasze życie ma ostateczny i niepodważalny sens; umacniają nas w doświadczeniach cierpienia i smutku.

ogłoszenia parafialne

1) Dzisiaj I niedziela miesiąca - czas adoracji Najświętszego Sakramentu. Taca przeznaczona na prace konserwatorskie i wymianę ławek w naszym kościele. Przedstawiciele firmy, która wykona nowe ławki przyjadą z początkiem września celem dokładnego opomiarowania i doprecyzowania umowy na wykonanie. Bardzo proszę Rodziny, które zadeklarowały finansową pomoc o wywiązanie się z obietnicy. Ławki są dla Parafian i to Parafianie z nich bezpośrednio korzystają.

2) Proszę o modlitwę w intencji Ks. Kanonika. Został skierowany do szpitala i prawdopodobnie w poniedziałek będzie miał zabieg operacyjny.

3) Zapowiedzi: JAKUB WYSOCKI, kawaler, Mątki i MAGDA DUDEK, panna, zam. Olsztyn

4) W tym tygodniu pożegnaliśmy +Adelę Krysa. Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie...

5) Trwa praca modernizacji organów. Niestety ze względu na opóźnienie w dostawie potrzebnych części zakończenie prac przesunęło się o trzy dni. Kilka informacji na temat naszych organów:

Organy Jonkowo

Pierwsza znana informacja o istnieniu organów w tutejszym kościele pochodzi z około pierwszej połowy XVIII wieku, mówiąca o budowie organów przez Johanna lub Georga Wolffa. Pod koniec wieku XVIII kościół został przebudowany, jednak nie znane są losy tego instrumentu. W latach ok. 1840-1860 zupełnie nowe organy zbudował Joachim Terletzki z pobliskiego Sząbruka. Gdy w latach 1911-1914 kościół został gruntownie przebudowany i rozbudowany według planów Fritza Heitmanna zostało wybudowane wgłębienie na emporę organową (starą rozebrano, a ślady po niej zachowały się do dnia dzisiejszego nad boczny wejściem). Podczas rozbudowy kościoła usunięty został stary instrument Joachima Terletzkiego. W 1915 roku, już po zakończeniu prac budowlanych, nowe organy zbudowała firma Bruno Goebel z Królewca. Z starych organów Goebel wykorzystał ozdobny front organowy, który ze względu na obecność dwóch okien w ścianie szczytowej, rozdzielił na trzy osobne części. Instrument otrzymał 15 głosów na dwóch sekcjach manuałowych i jednej pedałowej. Sekcja manuału I znajduje się w prawej i lewej szafie. Sekcja manuału II oraz pedału znajdują się w szafie środkowej. Stół gry ustawiono bezpośrednio przed środkową szafą organową w kierunku ołtarza głównego. Sterowanie instrumentem i uruchamianie głosów odbywa się pneumatycznie, za pośrednictwem systemu ołowianych rurek i aparatów stożkowych z malutkimi skórzanymi mieszkami. Brzmieniowo instrument jest wykonany w stylu niemieckiego romantyzmu, zgodnie z ówczesnym duchem epoki i obowiązującej estetyki. Od czasu zbudowania organy zachowały się w stanie niemal oryginalnym. Wiadomo, że w 1948 remont przeprowadzano w celu uzupełnienia pewnej liczby piszczałek, prawdopodobnie zniszczonych podczas działań wojennych, oraz wymieniono stary wentylator elektryczny. W 1983 organy były jedynie konserwowane i strojone. Do chwili rozpoczęcia obecnych prac niczego ważniejszego przy nich nie podejmowano. Z tego względu należało już podjąć prace konserwacyjne. Ponieważ ustawienie konsoli z klawiaturami było dość niewygodne i nie praktyczne, cały kontuar z klawiaturami został przesunięty w pobliże balustrady chóru i obrócony bokiem. Dzięki temu widoczność z miejsca organisty pozwala na bezpośredni kontakt z celebransem a ponadto grający ma komfort, bo nie musi znosić hałasu piszczałek nad głową. W powstałej po przestawieniu stołu gry przestrzeni zostały zainstalowane dwa pneumatyczne aparaty przekaźnikowe, kompensujące odległość klawiatur od piszczałek i dające możliwość dodatkowego połączenia dźwięków. Przestrzeń została obudowana nowym podestem ochraniającym skomplikowaną instalację pneumatyczną. Ze względu na swój wiek (101 lat) organy są już zabytkiem, dlatego prace modernizacyjne zostały przeprowadzone w taki sposób, by nie naruszać w istotny sposób substancji zabytkowej i nie zmieniać charakteru brzmieniowego instrumentu, a jedynie usprawnić i częściowo zmodernizować.

6) Zaprzyjaźnione Biuro Podróży "AMIGO" poleca Parafianom atrakcyjne wycieczki do Pragi wraz ze Skalnym Miastem i Energilandii. Bliższe informacje u ks.Proboszcza.