XVI NIEDZIELA ZWYKŁA, Rok C

Marta i Maria

Wszyscy dobrze znamy przysłowie: „Gość w dom, Bóg w dom”. Przykładem gościnności jest Abraham z dzisiejszego pierwszego czytania. Jego gościnność jest tak szlachetna, że sam Bóg w osobie aniołów nawiedza go i zapowiada spełnienie danych mu kiedyś obietnic. Także św. Paweł, który sam tyle razy doświadczał gościnności od tych chrześcijan, do których przybywał z Ewangelią, wzywa nas do gościnności, abyśmy zawsze byli otwarci na przyjęcie Chrystusa w drugim człowieku i w każdej sytuacji, a szczególnie w chwilach cierpienia.
Sam Pan Jezus również doświadczał gościnności. Przychodzi do domu Marty, która przyjmuje Go, jak umie najlepiej. Zostawia Gościa i idzie przygotować posiłek do kuchni. Sama chce dopilnować wszystkiego, by godnie Go ugościć. Ma nawet pretensje do swej siostry, która zamiast jej pomóc, w skupieniu słucha Pana. Jezus jednak wyżej ocenił postawę Marii, gdyż „obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona”. Tą cząstką jest sam Bóg.

ogłoszenia parafialne

1)  W poniedziałek święto św. Marii Magdaleny, we wtorek święto św. Brygidy - Patronki Europy, w środę wspomnienie św. Kingi, w czwartek święto św. Jakuba Apostoła. W czwartek również wspomnienie św. Krzysztofa patrona kierowców i podróżujących - po mszy św. poświęcenie pojazdów. W piątek święto św. Joachima i Anny - Rodziców NMP.