XXI NIEDZIELA ZWYKŁA, Rok C

ciasne drzwi

Benedykt XVI, komentując czytany dziś fragment Ewangelii, powiedział w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański:

Co oznaczają owe „ciasne drzwi”? Dlaczego wielu nie udaje się przez nie wejść? Czyżby chodziło o przejście zastrzeżone jedynie dla kilku wybranych? W istocie, ten sposób rozumowania rozmówców Jezusa jest, jak można się przekonać, wciąż żywy: zawsze pojawia się pokusa, by uznawać praktyki religijne za źródło przywilejów czy sposób zabezpieczenia. W rzeczywistości przesłanie Chrystusa wyraża coś wręcz przeciwnego: dostęp do życia mają wszyscy, lecz dla wszystkich przejście jest „ciasne”. Nie ma uprzywilejowanych. Przejście do życia wiecznego, otwarte dla wszystkich, jest „ciasne”, ponieważ jest trudne, wymaga wysiłku, wyrzeczenia, upokorzenia własnego egoizmu.

1) Jutro w poniedziałek Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, we wtorek wspomnienie św. Moniki, w środę św. Augustyna, a w czwartek wspomnienie męczeństwa św. Jana Chrzciciela - patrona naszej Parafii

2) 27 sierpnia we wtorek Nowenna Gietrzwałdzka