XXII NIEDZIELA ZWYKŁA, Rok C

pycha i pokora

Pycha to pułapka. Wydaje się, że uszczęśliwi nas fakt, gdy poczujemy się lepsi od innych ludzi - tymczasem ciągłe porównywanie się nie ma końca i zawsze ostatecznie trafimy na kogoś piękniejszego, bogatszego, z ciekawszym pakietem książek i znajomych w zanadrzu, którzy skutecznie zepchną nas w pogardę wobec samych siebie. Pycha zamyka nas w samotności - patrzenie na innych w kategoriach ewentulnego zagrożenia nie pozwala na zbudowanie przyjaźni ani miłości, tego, czym naprawdę karmi się serce człowieka i czego naprawdę potrzebuje. Pycha skurcza człowieka do mieszaniny zawiści i lęku, bez dostępu do źródła wewnętrznej wolności i radości.

Istnieje tylko jedno lekarstwo na tę chorobę duszy i jest nią pokora - przeciwieństwo pychy. Pokora, czyli cnota. w tym miejscu warto przywołać słowa Jezusa z Ewangelii Marka: "kto by między wami chciał stać się wielkim, niech będzie sługą waszym. A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem wszystkich" (Mk 10,43). Te słowa ukazują drogę do prawdziwej pokory. Polega ona właśnie na umniejszaniu się, odwracaniu logiki tego świata na rzecz logiki Królestwa Niebieskiego. Każdy człwowiek ma zalety, dzięki którym może czuć się wartościowy, ale nie lepszy niż inni. Sam fakt, że jesteśmy dziećmi Boga i Bóg oddał swoje życie, żeby przywrócić nam nasze - daje nam niesamowitą godność. Tę godność i wszystkie nasze dodatkowe wyróżniające nas zalety musimy wykorzystać na stanie się sługą, niewolnikiem innych. Jesteś bogaty? Dziel się hojnie z biednymi, wspieraj akcje charytatywne. Jesteś inteligentny? Służ tą cechą dobrej sprawie, wykorzystując inteligencję do szerzenia Ewangelii. Jesteś sprawny fizycznie? Wpieraj mniej sprawnych, wyręczając ich czy to w domu czy w pracy. Każdą zaletę da się pozytywnie przekształcić w pokorne działanie.

ogłoszenia parafialne

1) Jutro w poniedziałek o godzinie 8.15 Msza święta na rozpoczęcie nowego roku szkolno-katechetycznego

2) We wtorek wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego - papieża i doktora Kościoła

3) W tym tygodniu I piątek miesiąca - o godz. 10.00 msza św. w Mątkach, potem w DPS. Wieczorem od 17.30 spowiedź pierwszopiątkowa (przypomnienie również dla kandydatów do bierzmowania i zachęta do nabożeństwa 9 pierwszych piątków miesiąca dla dzieci, które w tym roku przystąpiły do I Komunii św.). O godzinie 18.00 msza św. z adoracją Najświętszego Sakramentu.

4) W przyszłą niedzielę 142 rocznica Objawień Gietrzwałdzkich - odpust w Gietrzwałdzie. Rano ok. 5.45 zbiórka przed pielgrzymką pieszą do Gietrzwałdu. Wyjście o godz. 6.00.

5) 14 września odbędzie się ogólnopolska akcja "Polska pod Krzyżem". Główne uroczystości odbędą się we Włocławku. Zachęcam, aby w przyszłą sobotę czyli 7 września we wszystkich miejscowościach naszej Parafii ludzie dobrej woli uporządkowali miejsca na których stoją Krzyże w samych wioskach czy przy drogach do wiosek, a na samą akcję ustroili Krzyże kwiatami i spotkali się przy nich na modlitwie. W ostatnim czasie wzmogły się ataki na Kościół ze strony antychrześcijańskich środowisk. Bluźnierstwa zaczęły szerzyć się na nieznaną nam skalę. Usłyszeliśmy o księżach popełniających samobójstwa i porzucających stan kapłański. Na całym świecie ma miejsce masowe odejście od wiary. To co dotychczas było jasno nazywane grzechem staje się przedmiotem debaty. Płoną kościoły i katedry. Tę listę można jeszcze wydłużać. Lepiej jednak zadać sobie pytanie: co możemy teraz zrobić? Jesteśmy chrześcijanami, ludźmi nadziei i znamy siłę modlitwy. A znakiem zwycięstwa jest dla nas Krzyż Chrystusa. Dlatego zapraszam wszystkich na wspólną modlitwę w blasku Krzyża Chrystusowego.