III NIEDZIELA WIELKANOCNA, Rok A

emaus

Pomiędzy nami idziesz, Panie,
Po kamienistej drodze życia
I słuchasz słów zrodzonych z lęku
Przed jutrem pełnym tajemnicy.
Już dzień się chyli na zachodzie,
Wieczorny mrok spowija ziemię;
Pozostań z nami wieczne Światło,
Na Twą obecność otwórz serca.

W ten niezwykły sposób fragment hymnu z wielkanocnego oficjum streszcza dzisiejszą Ewangelię. Przed naszymi oczami św. Łukasz Ewangelista kreśli polną, zakurzoną drogę zmierzającą do małego miasteczka w okolicy Jerozolimy – do Emaus. Dwaj zasmuceni uczniowie wracają do swojej rodzinnej wsi. Rozpamiętując straszliwe wydarzenia z ostatnich dni, w przypadkowo spotkanym pielgrzymie nie rozpoznają najwspanialszego dzieła wszechmocnego Boga – zmartwychwstałego Jezusa. On sam nie jest skory, aby dać się poznać. Dotrzymując im kroku, wyjaśnia to, co zapisali przed wiekami prorocy o Nim samym. Snuje fascynującą opowieść o Mistycznym Baranku, który musiał zostać ofiarowany, by udręczona ludzkość mogła wyjść z domu niewoli. To krew Baranka stała się źródłem ocalenia i sposobem na pokonanie zła i śmierci. Pod wpływem tych przejmujących słów coś obudziło się w duszach uczniów. Ich serca zaczęły bić żywiej i odrodziła się nadzieja. Chrystusa jednak nie rozpoznawali, widząc „wszystko tak, jak kobiety im opowiadały”, ale Jego jeszcze nie widząc.  Jezus pozwolił się im rozpoznać przy stole, kiedy uczynił dobrze im znany gest łamania chleba, gest, po którym chce być zawsze rozpoznawany, nawet dziś, po dwóch tysiącach lat...

ogłoszenia parafialne

1) Zapraszam Parafian na msze święte w niedziele do Jonkowa. Msze są sprawowane o godzinie 8.00, 10.00 i 11.30. W naszym kościele według nowych przepisów może być 39 uczestników. (Na pogrzebie może uczestniczyć 50 żałobników.)

2) W środę święto św. Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy

3) W tym tygodniu I piątek miesiąca. Od 17.30 spowiedź święta. W maju rozpoczynamy nabożeństwa majowe ku czci Njświętszej Maryi Panny - godzina 17.30

4) 2 maja uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - głównej patronki Polski. Jest to też dzień flagi RP.

NIE BÓJ SIĘ JEZUSA...  NIE BÓJ SIĘ EUCHARYSTII...  NIE BÓJ SIĘ KOŚCIOŁA...