XXXII NIEDZIELA ZWYKŁA, Rok A

10 panien

Wartość człowieka mierzy się jego mądrością. Tą miarą mierzy się również wartość środowiska, społeczności, narodu. Mądrość jest cenniejsza od złota i to ona jest walutą decydującą o prestiżu ludzi i instytucji. Izrael dlatego posiada tak duże znaczenie w dziejach świata, że może poszczycić się ludźmi wyjątkowo mądrymi. Mądrością obdarzył wielu synów tego narodu Bóg. Podobnie Kościół na przestrzeni wieków zyskiwał wielki autorytet, mając w swoich szeregach ludzi mądrych. Mądrość była, jest i będzie w najwyższej cenie nie tylko u ludzi, ale i u Boga.

Chrystus w Ewangelii dzieli ludzi na dwie kategorie. Jedni posiadają mądrość i zależy im na jej pomnażaniu. Inni jej nie posiadają i nie zależy im na jej doskonaleniu. Jak długo żyją na ziemi, nie widać większej różnicy między nimi. Mądrość w pełni ujawnia się dopiero u kresu życia. Ona bowiem liczy się z wiecznością. W chwili śmierci człowiek odkrywa wielkość swej mądrości lub jej brak. Niestety jest już wtedy za późno na jej zdobycie. Minął bowiem czas zabiegania o nią.

Tę wizję otwartej perspektywy życia wiecznego przedstawia św. Paweł. Jemu zależy na tym, by uczniowie Jezusa byli świadkami owej mądrości, która nie inwestuje w przemijalne dobra tego świata, ale w nadzieję zmartwychwstania. Świat powinien poznawać uczniów Chrystusa po ich mądrości. Niewierzący winni nam zazdrościć mądrości. Nasze lampy winny być pełne oliwy.

W społeczeństwie mądry człowiek to wielki skarb.

ogłoszenia parafialne

1) 10 Listopada wspomnienie św. Leona Wielkiego, papieża i Doktora Kościoła, w środę św. Marcina, w czwartek św. Jozafata, w piątek wspomnienie Pierwszych Męczenników Polskich

2) W środę 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości. Pamiętajmy o naszej Ojczyźnie, dziękując Bogu za dar wolności oraz prośmy o pokój i pomyślność dla wszystkich obywateli. Msze święte w tym dniu o godzinie 10.00 i 17.00.

3) Doroczna zbiórka do puszek na dzieła charytatywne Caritas Archidiecezji Warmińskiej została przeniesiona na Światowy Dzień Ubogich, który w tym roku przypada 15 listopada.

4) W związku z nowymi obostrzeniami epidemiologicznymi od dzisiaj w naszej świątyni może przebywać 40 osób. Proszę pamiętać o zasłanianiu ust i nosa, oraz o zachowaniu w kościele odpowiedniego dystansu między wiernymi.

5) Przez cały miesiąc listopad w tzw. Wypominkach będziemy polecać naszych Drogich Zmarłych Miłosierdziu Bożemu. Czytelnie wypełnione Wypominki można składać w zakrystii, kancelarii lub "na tacę".

6) Wychodząc naprzeciw prośbom wiernych, którzy chcą w czasie pandemii uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii a obawiają się dużych skupisk ludzi - informuję, że od 7 listopada do odwołania będzie można w naszej Parafii uczestniczyć we mszy św. tzw. sobotnio-niedzielnej. Odprawiając Mszę Św. w soboty wieczorem będę korzystać już z formularza niedzielnego. Kanon 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego, brzmi następująco: Nakazowi uczestniczenia we Mszy św. czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego.