XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA, Rok A

talenty

W świetle przypowieści o talentach można śmiało stwierdzić, że nasza parafia wcale nie jest wyjątkowa. Wszędzie można usłyszeć: “Ja, księże proboszczu, to do kościoła zawsze chodzę, wódki nie nadużywam, z sąsiadami się nie spieram, bo i po co? Ja tam się do innych nie wtrącam, to jest ich życie i ich sprawa.”

Tak? Ich życie i ich sprawa? To idź przed Boga i Bogu powiedz, że inni cię nie obchodzą, że to ich życie i ich sprawa. Idź i zanieś Bogu swój talent, którego nie zmarnowałeś, niczego z niego nie uroniłeś. Idź i oddaj mu go!

Jeśli myślisz, że wiara to ty i Jezus, i twoje porządne życie, i twoje słodkie pacierze, to się grubo mylisz.

Wiara to odpowiedzialność za ginący świat, najbardziej w jego najbliższym wymiarze – odpowiedzialność za córkę, która pije, wnuka, który porzuca wiarę, sąsiada, który bije po pijaku żonę, społeczeństwo, które jest w stanie rozkładu, bo każdy prawie grabi do siebie i zatracił wszelkie poczucie przyzwoitości. Idź i pokaż Bogu swoje porządne życie i swoje modlitwy, i swoje zadowolenie, i dobre samopoczucie. Oddaj mu swój talent.

To co jest nam bardzo potrzebne to zasadniczy zwrot. Nie można swojej wiary zawinąć w chusteczce i zakopać w swoim ogródku. Odkopać potem i oddać. Wiara to jest pomnażanie i zdobywanie ludzkich serc dla Chrystusa. Setki i tysiące ludzi żyją bez Boga. Setki i tysiące udają tylko i żyją jakby Boga nie było. A my jesteśmy za nich odpowiedzialni. Wszyscy, absolutnie wszyscy.

I trzeba nam płakać. I trzeba, by nas w środku bolało. I trzeba niezgody na ten podły świat. I trzeba walczyć o każdą kobietę i każdego mężczyznę. Walczyć o każdego pijaka, każdego kryminalistę. Nikogo nie przekreślać, nie mówić, że nas to nie obchodzi.

Zastanawialiście się co czuje serce Boga, gdy śpiewamy w kościele “Ciebie Boga wysławiamy, Tobie Panu wieczna chwała” a w Parafii ludzie żyją jak żyją?

Wołam o nawrócenie. Wołam najpierw do siebie, potem do waszych serc. Obudźmy się z samozadowolenia i zachwytu nad sobą.

Liczę też na coś innego. Na przebudzenie Kościoła i nawrócenie nas wszystkich - z hierarchami tego Kościoła na czele. I na nowe życie w nas. I zmianę oblicza ziemi, tej ziemi. Amen.

ogłoszenia parafialne

1) Dzisiaj Światowy Dzień Ubogich, po mszach św. zbiórka do puszek na dzieła charytatywne Caritas Archidiecezji Warmińskiej

2) W związku z nowymi obostrzeniami w naszej świątyni może przebywać 40 osób. Proszę pamiętać o zasłanianiu ust i nosa, oraz o zachowaniu w kościele odpowiedniego dystansu między wiernymi.

3) Przez cały miesiąc listopad w tzw. Wypominkach polecam naszych Drogich Zmarłych Miłosierdziu Bożemu.

4) W sobotę wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, a w przyszłą niedzielę Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

5) Przypominam o możliwości uczestniczenia w naszej Parafii we mszy świętej w sobotę wieczorem, którą odprawiam już z formularza niedzielnego. Ta msza święta zadośćuczyni obowiązkowi uczestniczenia we mszy św. niedzielnej.