VIII NIEDZIELA ZWYKŁA, Rok C

belka i drzazga

W powiedzeniu, że najpierw trzeba usunąć belkę z własnego oka, żeby móc usunąć drzazgę z oka swego brata, jest jakaś niesamowita troska o to, żeby się zająć sobą. Ty wyjmij to, co masz w swoim oku, bo najprawdopodobniej jest to coś większego niż u brata. I zajmij się tą drugą osobą, ale najpierw zajmij się sobą.

To jest bardzo aktualne, że my chcielibyśmy wszystkich naprawiać, wyciągać nie tylko drzazgę, ale nawet coś, czego nie ma, ale zapominamy o sobie. Człowiek w życiu ma za zadanie naprawić przede wszystkim siebie, nawrócić samego siebie, być doskonałym. Zostaw innych innym albo pomóż im dopiero wtedy, kiedy ty będziesz doskonały. Oczywiście nie da się być doskonałym absolutnie, ale jest to niesamowite wezwanie, że musisz bardzo, bardzo dbać o siebie, zanim będziesz miał czelność drugiemu zwracać uwagę.

 ogłoszenia parafialne

1) W niedzielę  od godziny 14.00 kolęda na ulicy Leśnej. Niniejszym kończę planowane po kolei ulicami wizyty duszpasterskie. Z racji wzrostu zakażeń, ferii, itp., nie dotarłem do wszystkich Parafian. Jeśli ktoś chciałby zaprosić mnie na modlitwę i poświęcenie domu proszę o kontakt telefoniczny lub indywidualny celem ustalenia dogodnego terminu. Jestem do dyspozycji od poniedziałku.

2) Najbliższa środa to Środa Popielcowa - msze święte z posypaniem głów popiołem na znak pokuty o godzinie 10.00 (msza w intencji pokoju) i 18.00. W Środę Popielową obowiązuje post ścisły. W piątki zapraszam na nabożenstwa Drogi Krzyżowej. W ten piątek Droga Krzyżowa o godzinie 16.30.

3) Najbliższy piątek to pierwszy piątek miesiąca. Od 16.30 spowiedź święta (szczególne przypomnienie dla kandydatów do bierzmowania)

4) Przedszkole Archidiecezjalne im. św. Mikołaja w Olsztynie, prowadzone przez siostry salwatorianki, przy ul. Sosnowej 7 (osiedle Likusy), od 07 lutego rozpoczęło nabór dzieci do przedszkola na rok szkolny 2022/2023. Bliższe informacje można uzyskać w przedszkolu i na stronie internetowej przedszkola: www.archprzedszkole.pl

rekrutacja przedszkole 2022 i 2023

5) W nawiązaniu do wiadomości o włączeniu się Archidiecezji Warmińskiej w ogłoszoną przez KEP zbiórkę na pomoc dla Ukrainy - ofiary do puszek na ten cel będziemy zbierać dzisiaj i w Środę Popielcową

6) APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI WS. UCHODŹCÓW Z UKRAINY

Pragnę przekazać serdeczne podziękowania wszystkim, którzy odpowiedzieli na mój apel o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, który skierowałem 12 lutego br. – za pośrednictwem księży biskupów ‒ do katolików i ludzi dobrej woli w Polsce. Z podobną prośbą zwróciłem się kilka dni temu do katolickich i prawosławnych biskupów Rosji i Ukrainy, w tym do prawosławnego Patriarchy Moskiewskiego i całej Rusi Jego Świątobliwości Cyryla prosząc o wspólną modlitwę wszystkich chrześcijan w Polsce, Rosji i Ukrainie, aby Pan odwrócił serca ludzi sprawujących władzę od żądzy wojny, a zwrócił je ku pokojowi. Z bólem serca przyjmuję doniesienia o dalszej eskalacji napięcia w Ukrainie, a zwłaszcza o działaniach zbrojnych tzw. „rosyjskich separatystów”, w tym ostrzelania przedszkola w Donbasie i szeregu miejscowości w tym regionie. W tej sytuacji ‒ kontynuując naszą modlitwę w intencji pokoju ‒ apeluję do moich rodaków o otwarte i gościnne serca dla uchodźców z Ukrainy, którzy w Polsce będą chcieli znaleźć schronienie przed wojną. Każdy ma prawo do życia w pokoju i bezpieczeństwie. Każdy ma prawo szukać dla siebie i swoich najbliższych warunków zapewniających mu bezpieczne życie. Dzieje Polski dowodzą, że w naszej Ojczyźnie od wieków znajdowali schronienie ci, którzy – szanując polską kulturę i prawo – uciekali od prześladowań i nienawiści. W ostatnich latach Polska otwarła swoje podwoje dla przybyszów z Ukrainy, którzy mieszkają wśród nas, pracują razem z nami, modlą się w polskich kościołach i uczą się w polskich szkołach. Niech nasza gościnność wobec uchodźców znajdzie swój konkretny wyraz we wsparciu, jakiego chcemy im udzielać przy pomocy naszych organizacji charytatywnych – Caritas Polska, Caritas diecezjalnych i parafialnych oraz innych stowarzyszeń. Caritas Polska przygotowała dodatkowy program wsparcia dla uchodźców z Ukrainy w przypadku dalszej eskalacji napięcia i działań zbrojnych. Autor Listu do Hebrajczyków woła: „Nie zapominajcie też o gościnności (φιλοξενια – „miłość obcych”), gdyż przez nią niektórzy, nie wiedząc, aniołom dali gościnę” (Hbr 13,2). Dobremu Bogu, za wstawiennictwem Matki Bożej Królowej Pokoju, polecamy wszystkich uchodźców i sprawę pokoju na Ukrainie.

Warszawa, dnia 21 lutego 2022 roku ✠ Stanisław Gądecki Arcybiskup Metropolita Poznański Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski