XV NIEDZIELA ZWYKŁA, Rok C

przykazanie miłości

Jezus wzywa nas do miłości nie tylko swoim przykładem, ale i swoim słowem. W Ewangelii jest zanotowany Jego opis pewnego wydarzenia, które miało miejsce na drodze z Jerozolimy do Jerycha. Jezus mówi o dwóch duchownych Starego Testamentu, którzy nie umieli kochać, którzy nie okazali miłosierdzia. Mówi też o Samarytaninie, który wiedział, co to miłość. To jego Jezus stawia jako pewien wzór, który można naśladować. Samarytanin zresztą ujawnia te same cechy miłosiernego serca, które posiadał Jezus.

Duchownym zabrakło odwagi oraz wyobraźni miłosierdzia. Widzieli poranionego, ale nie chcieli zatrzymywać się w okolicy, w której grasowali rozbójnicy. Nie umieli też dostrzec siebie w takiej sytuacji, w jakiej znajdował się poszkodowany. Wyobraźnia miłosierdzia polega bowiem na utożsamieniu siebie z potrzebującym pomocy. Jeśli to utożsamienie pojawi się w sercu, to człowiek zachowuje się dokładnie tak, jakby chciał, aby inni zachowali się wobec niego. Brak tej wyobraźni wyłącza mechanizm miłości na miarę siebie samego.

 ogłoszenia parafialne

1) W poniedziałek święto św. Benedykta patrona Europy, w sobotę wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel

2) Zapowiedzi przedmałżeńskie:

Tomasz Karnecki, kawaler, Jonkowo i Anna Maria Woźniak, panna, Olsztyn

Michał Adam Jacewicz, kawaler, Kłodawa i Marta Marianna Haak, panna, Jonkowo

LOURDES mały

Pielgrzymka do Gietrzwałdu

Pielgrzymi będą nocować w naszej Parafii z 1 na 2 sierpnia. Proszę o zgłaszanie chętnych którzy chcielby przyjąć Pielgrzyma na nocleg.