XVI NIEDZIELA ZWYKŁA, Rok C

Marta i Maria

Jeden z uczniów Arystotelesa, greckiego filozofa, zapytał: „Dlaczego człowiek ma dziesięć palców, dwoje oczu, dwoje uszu, a tylko jedne usta i jeden język?”. Arystoteles odpowiedział: „Ponieważ człowiek musi pracować dziesięć razy więcej niż jeść, a widzieć i słyszeć dwa razy więcej niż mówić”. W tej dosadnej sentencji zawarta jest istotna prawda dotycząca życia każdego człowieka. Każdy z nas powinien kierować się w życiu roztropnością i umiarkowaniem. Niestety, nie zawsze jest to oczywiste i proste. Niejednokrotnie pojawiają się wątpliwości dotyczące trafności dokonywanych wyborów.

Scena, w której Jezus pochwala wybór Marii, dla wielu jest kontrowersyjna. Jakże można pochwalać bezczynność i brak troski o gościa? Wbrew pozorom jej decyzja jest trafna, bowiem Chrystus w ten sposób pokazuje każdemu z nas, że bycie blisko Boga to umiejętne dokonywanie wyborów. W praktyce oznacza ono umiejętność odczytywania znaków. Maria bardzo szybko zrozumiała, że najistotniejsze jest, aby nie odstępować Chrystusa ani na krok. Naraziła się w ten sposób na krytykę Marty, jednak nie zmieniła swojego postępowania, bo czuła, że dokonuje wyboru samego Boga.

 ogłoszenia parafialne

1) W dniu dzisiejszym kleryk z Seminarium Duchownego HOSIANUM w Olsztynie zbiera ofiary na funkcjonowanie tej uczelni.

2) Zapowiedzi przedmałżeńskie:

Michał Podgórny, kawaler, Olsztyn i Weronika Dziadura, panna, Jonkowo

Michał Adam Jacewicz, kawaler, Kłodawa i Marta Marianna Haak, panna, Jonkowo

Enrico Masciarelli, kawaler, Rzym i Monika Małgorzata Nienartowicz, panna, Mątki

 LOURDES mały

Pielgrzymka do Gietrzwałdu

Pielgrzymi będą nocować w naszej Parafii z 1 na 2 sierpnia. Proszę o zgłaszanie chętnych którzy chcielby przyjąć Pielgrzyma na nocleg.