XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA, Rok C

chciwość

Zaciekawia nas postawa Jezusa z dzisiejszego fragmentu Ewangelii. Wydawałoby się, że mógł On pomóc owym braciom w sprawie podziału spadku. Jednak nie uczynił tego. Możemy przypuszczać, że prośba skierowana do Jezusa wypływała z chciwości owego człowieka. On po prostu chciał otrzymać większą część spadku i myślał, że wesprze go w tym dążeniu autorytet Nauczyciela z Nazaretu. Jezus odpowiada na tę prośbę ostrzeżeniem przed wszelką chciwością: „Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości” (Łk 12,15).

Prawdziwe życie nie zależy od tego, co posiadamy. Wszelkie dobra doczesne mogą się okazać marnością nad marnościami, przestrzega mędrzec Kohelet. Święty Paweł też poucza nas dzisiaj stanowczo: „Jeśliście razem z Chrystusem powstali z martwych, szukajcie tego, co w górze. (...) Dążcie do tego, co w górze, nie do tego, co na ziemi. Zadajcie więc śmierć (...) złej żądzy i chciwości” (Kol 3,9-11). „Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi (...). Gromadźcie sobie skarby w niebie” (Mt 6,19-20).

 ogłoszenia parafialne

1) W czwartek wspomnienie św. Jana Marii Vianneya - patrona księży proboszczów, w sobotę święto Przemienienia Pańskiego

2) Zapowiedzi przedmałżeńskie:

Michał Podgórny, kawaler, Olsztyn i Weronika Dziadura, panna, Jonkowo

Enrico Masciarelli, kawaler, Rzym i Monika Małgorzata Nienartowicz, panna, Mątki

Dawid Wesołowski, kawaler, Jonkowo i Paulina Stach, panna, Pieniężno

Wojciech Pętlak, kawaler, Jonkowo i Joanna Wasikowska, panna, Olsztyn

3) Jutro - w poniedziałek - na mszę o godzinie 18.00 przychodzą pielgrzymi (około 62 osoby). Zapraszam na tę mszę świętą wszystkich, którzy wyrazili gotowość przyjęcia pielgrzymów na nocleg. Proszę również o zgłaszanie chętnych aby przyjąć pielgrzyma na nocleg, bo jeszcze trochę miejsc brakuje.

4) Za tydzień pierwsza niedziela miesiąca - niedziela adoracji Najświętszego Sakramentu. Ofiary tradycyjnie na prace konserwatorskie w świątyni.

5) W tym tygodniu I piątek miesiąca - od 17.30 spowiedź.