XIX NIEDZIELA ZWYKŁA, Rok C

tajemnica wiary

Teksty Pisma Świętego każą nam zatrzymać się dziś przez chwilę nad tajemnicą wiary. Autor Listu do Hebrajczyków zwraca uwagę na postawę Abrahama, ojca ludzi wierzących. Przypomina, że wiara to jest odpowiedzialność przed Bogiem. Na tym polega jej istota. Ludzie mogą nas skrzywdzić, oszukać, mogą kłamać, my również możemy oszukać innych. Zatem płaszczyzna odpowiedzialności człowieka przed człowiekiem jest krucha. Nie można na niej budować.

Możemy oszukiwać nawet samych siebie. Jakże często pod różnymi pretekstami próbujemy się usprawiedliwić z lenistwa, z gwałtownego charakteru, próbujemy się usprawiedliwić swoimi słabymi nerwami. Próbujemy oszukać samych siebie. Tylko Boga nie można oszukać. Wiara polega na budowaniu życia w wielkiej odpowiedzialności przed Nim. Piękna była wypowiedź sportowca, który tuż przed stadionem, po pięćdziesięciu kilometrach walki został zdyskwalifikowany. Powiedział, że moralnie czuje się posiadaczem srebrnego medalu. Co to znaczy? W prawdzie! Moralnie to znaczy w prawdzie. Mogę uczciwie powiedzieć, że nie popełniłem błędu. To wewnętrzne przekonanie. Ludzie mogą skrzywdzić. Bóg jest prawdą. I ile razy budujemy życie na prawdzie, tyle razy budujemy na niewzruszonym fundamencie, na skale, która nigdy – ani tu na ziemi, ani w wieczności – nie zawiedzie. Na tym polega wielkość człowieka odpowiedzialnego przed Bogiem.

ogłoszenia parafialne

1) W poniedziałek święto św. Teresy od Krzyża - patronki Europy, w środę święto św. Wawrzyńca diakona i męczennika, w czwartek wspomnienie NMP Świętolipskiej

2) Bóg zapłać tym wszystkim, którzy podjęli trud ugoszczenia pielgrzymów zmierzających do Gietrzwałdu. Pielgrzymi zamówili w ich intencji mszę świętą, która będzie odprawiona 15 sierpnia o godzinie 11.30.

3) Zapowiedzi przedmałżeńskie:

Michał Podgórny, kawaler, Olsztyn i Weronika Dziadura, panna, Jonkowo

Enrico Masciarelli, kawaler, Rzym i Monika Małgorzata Nienartowicz, panna, Mątki

Dawid Wesołowski, kawaler, Jonkowo i Paulina Stach, panna, Pieniężno

Wojciech Pętlak, kawaler, Jonkowo i Joanna Wasikowska, panna, Olsztyn

Marcin Warych, kawaler, Jonkowo i Joanna Agnieszka Stawowa, panna, Olsztyn

4) W przyszłą niedzielę o godzinie 11.30 msza święta odpustowa ku czci św. Rocha

5) 12 sierpnia jest zorganizowany wyjazd autokarem do Gietrzwałdu na Mszę Świętą oraz rozważanie czwartej boleści Matki Bożej Bolesnej w intencji o trzeźwość dla polskiego narodu oraz o uwolnienie od narkotyków i innych zniewoleń. Wyjazd z Jonkowa autokarem z Placu 650 - lecia o godz. 17.15. Koszt - 25 zł. Wyjazd z Gietrzwałdu o godz. 22.15. Zgłoszenia i zapisy u p. Wiesławy Kozakiewicz (mieszka w Gutkowie), tel. 606249658.