XXX NIEDZIELA ZWYKŁA, Rok C

faryzeusz i celnik

Chrystus, komentując postawę faryzeusza, mówi: „Każdy, kto się wywyższa, będzie poniżony”. Co oznacza wywyższanie się? To nic innego jak nieodpowiednie patrzenie na siebie, myślenie o sobie: jestem super, a inni są źli. Trzecia zasada postępowania w przeciwdziałaniu analfabetyzmowi religijnemu brzmi następująco: trzeba mieć odpowiednie patrzenie na siebie. Potrzebna jest odpowiednia samoocena.

Z jednej strony trzeba likwidować tryumfalizm, a z drugiej – defetyzm (wszystko na nic, nic nie da się już zrobić). Bardzo trafnie analizował omawianą postawę Pascal, gdy pisał: „Jeśli chcesz, aby mówiono o tobie dobrze, to nie mów tego sam”. Jeżeli chcemy, aby nas chwalono, wcześniej nie chwalmy się sami. Nie domagajmy się pochwał, bo to jest pycha. Gdy nie zastosujemy powyższych zasad, staniemy się analfabetami religijnymi, tak jak przydarzyło się to faryzeuszowi.

Dzisiejszy fragment Ewangelii zaczyna się od słów: „Jezus powiedział do niektórych, co ufali sobie, że są sprawiedliwi, a innymi gardzili”. Jezus zwrócił się do konkretnych ludzi, tych, którzy nie zrozumieli przesłania Bożego. Pomyślmy, która z postaw jest bardziej bliska naszemu życiu: celnika czy faryzeusza...

ogłoszenia parafialne

1) Miesiąc październik to miesiąc modlitwy różańcowej. Na Różaniec w dniu zwykłym zapraszam na godzinę 16.30. W niedzielę Różaniec o godzinie 11.00. Od października msze święte w tygodniu sprawowane będą o godzinie 17.00.

2) Na stoliku przy wejściu do kościoła rozłożone są kartki na Wypominki za naszych Drogich Zmarłych, których miłosierdziu Bożemu będziemy polecać przez cały miesiąc listopad.

3) W piątek święto Świętych Apostoła Szymona i Judy Tadeusza 

4) Przypominam, że w tym tygodniu nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy w nocy z 29 na 30 października (z soboty na niedzielę). Będziemy spali o godzinę dłużej - o godz. 3 w nocy nasze zegarki przestawimy (lub same się przestawią, jeśli są częścią nowoczesnego urządzenia) na godzinę 2.

5) Można już zamawiać intencje mszy św. na przyszły rok kalendarzowy.